4 MINS READ

Hovarda The Libertine filmi Hovarda

  • Freilla Espinola
  • June 27, 2024

Ya da bir çeşit meydan okuma oluşu; İtalya’da İtalyan lokantası açmak ya da dünyanın en rekabetçi şehri Londra’da restoran grubu kurmak benim heyecanımı katlamıştır. Ürün kondisyonları ürün açıklamalarında belirtildiği ve/veya ürün fotoğraflarında görüldüğü gibidir. Açıklamada yer alan veya fotoğrafta görülen üründen farklı nitelikte bir ürün gönderilmesi halinde siparişin iadesi/iptali kitantik.com güvencesi ile sağlanabilmektedir. Hazır son albümü “Emel ile Yeniden” de piyasaya çıkmışken bir araya geldik bu kitap gibi kadınla. Birlikte geçmişten bugüne sanat dünyasında bir “ufuk turu” attık ve kahkaha dolu saatler yaşadık. Umarım bir nebze olsa sizin de pazar gününüze keyif katarız efendim.

◊ Ve Mustafa’nın da kanına girdin…- Bir gün kendi şarkılarını söylemesinin kaçınılmaz olduğunu anlattım ona. (Gülüyor) ◊ Sinan Akçıl da senden nasibini alanlardan…- Ona da “Şarkı söylemeden ve starlık yaşamadan rahat edemeyeceksin” dediğimde “Saçmalama” diye geçiştirmişti beni. – Murat Boz, Doğuş, Zeynep Casalini ve Deniz Seki bana vokal yaparlardı. Ben sahneye çıkmadan önce kendi şarkılarını söylerlerdi ve ortalık resmen yıkılırdı. Seray Sever ve Çağla Şıkel de benim kliplerimde oynadıktan sonra patladılar.◊ Eskiden Türkiye’nin en cüretkâr sanatçılarından biriydin, ne oldu da şimdi duruldun?

Emel Müftüoğlu – Hovarda

Sertab Erener’in Aslolan Aşktır‘ı ya da Mavi Sakal’ın İki Yol kliplerini düşünelim. Ancak bazı sanatçılar kendilerine özgün ve kalıcı bir kimlik kazandıran eserlerini tekrardan ısıtıp sunduğunda insanın ister istemez içi  sıkılıyor. Emel Müftüoğlu’nun, Ruhun Duymaz albümünde yer alan casino hovarda parçasının şarkı sözlerini ve video klibini sizlerle paylaşıyorum.

Artık adamları nasıl bezdirdiysem sonunda “Sizi Ayhan Fırıldak Bey’le görüştüreceğiz” dediler. 2 yaşımdan beri şarkı söylüyorum, konservatuvara birincilikle girdim, hocalar beni paylaşamadı. Zaten soyadınız da Fırıldak” diye nasıl çemkiriyorum anlatamam.

Doğru, Hovarda Ege, Yosma Türk, Playa Güney Amerika, Frescobaldi ve Caffe Cinquanta da İtalyan mutfağını temsil ediyor. Yıllarca bu sektörde çok çeşitli kültür ve mutfaklarda iş yaptım, dolayısıyla bana çok yabancı değil. Eğer o kültürü biraz tanıyor ve seviyorsanız uygulayabilirsiniz, o kadar da zor olmaz. İlk restoranım İtalyan’dı mesela ve benim için İtalyan mutfağı Türk mutfağından daha kolay ve bilindik. Hep yeni şeyler, yeni kültürler, mutfaklar beni heyecanlandırıyor herhalde.

Hovarda Alemi : Taşrada Eğlence ve Erkeklik

Erkekliğin inşasında, gece hayatı ve eğlence kültürünün işlevini anlatıyor kitap. Kadın bedeni üzerinden ve parayla/harcamayla  “kanıtlanan” bir erkeklik performansının zengin –ve acıklı- bir tasviriyle karşılaşıyoruz. Onların bu erkeklik inşasındaki rolleri yanında, kendi stratejileri var. Sadece konusuyla değil, çok yönlü ve ince bakışıyla da renkli bir çalışma. Annesinin ilk klibinde 10 yaşındayken oynayan Çağrı Müftüoğlu bu kez genç bir kız olarak izleyici karşısına çıkıyor…

Hovarda kelimesini araştıranlar, bu sözcüğün kökeninin nereden geldiğini ve kaç anlama sahip olduğunu merak ediyor. Pek çok kişi tarafından aratılan Hovarda kelimesi ne demek sorusunun cevabını haberimizde paylaştık. İşte, TDK’ya göre Hovarda kelimesinin anlamı ve kökenine ilişkin merak edilenler… Deniz Akel’in yönetmenliğini üstlendiği 1995 yapımı Hovarda klibi yeniden çekildi. Onca yılın ardından aynı kadroyla yeniden çekilen klibi çekilen Hovarda şarkısı Emel Müftüoğlu’nun Sezen Aksu’dan aldığı ilk şarkı.

Görsen tuvalette alkış kıyamet, yer yerinden oynuyor. Ağzım açık olanları seyrederken “Bu şarkıyı az önce sana yazdım” dedi. – İnanmayacaksın ama tuvalette hediye ettiği şarkı Hovarda’ydı. Vazgeçer diye korktuğumdan, hemen o gece şarkının aranjesini yaptırmaya başladım. Ertesi sabah “Albümü falan bekleyemem, ben bunu tek şarkı olarak çıkarıyorum” dedim. Tabii o zaman single’lar yoktu Türkiye’de; “Yok öyle yapma, bir tane de slow şarkı ekle yanına” dedi Sezen Aksum ve beraber yolculuğumuz böylece başlayıverdi.

  • Freilla Espinola
  • June 27, 2024